Яку музику ви любите слухати? Чому?
Художня культура в школі
неділя, 31 березня 2013 р.
неділя, 24 березня 2013 р.
Музичне мистецтво 3 клас Тема:"Швидкість руху-річ важлива"
3 клас
Урок № 13
Тема. Швидкість
руху – річ важлива
Мета:
·
поглибити знання про творчість Миколи
Леонтовича;
·
дати визначення та пояснити сутність понять «темп»,«мішаний
чотириголосний хор», «підголосок»;
·
зосередити увагу учнів на особливостях
хорового співу і творів, призначених для виконання хором; розвивати
вокально-хорові навички, творчі виконавські здібності; виховувати повагу до
національних звичаїв, виховувати
естетичний смак.
Музичний матеріал:
П.Чайковський «Баба Яга», українська народна пісня
«Щедрик» в
обробці М.Леонтовича, українська народна пісня «Старий рік минає».
Наочні посібники: портрет
М.Леонтовича; кросворди; тестові завдання;
презентації, підручники.
Обладнання: музичний
інструмент, ТЗН, фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку
IV.Актуалізація опорних знань
1.Розв’язання кросворда
(групова робота):
І-й варіант:
-ударні інструменти,звучання
яких не має певної висоти ( шумові);
-група духових
інструментів ( дерев’яні);
-назва лінії для
запису музики для шумових інструментів (нитка);
-музичні
інструменти,звуки з яких видобувають за допомогою ударів (ударні);
-відрізок
музики від однієї сильної долі до
наступної (такт);
-група духових
інструментів (мідні);
-замість крапок
вставити слово «... медом пахнуть роси» (осінь);
-основа
музичного ритму (метр).
Ш у м о в і
Д е р е В’ я н і
н И т
ц і
у Д
а р н і
т а К
т
м І
д н і
о С і н ь
м е Т р
Ь
ІІ-й варіант:
-відрізок
музики від однієї сильної долі до
наступної (такт);
-основа
музичного ритму (метр);
-група духових
інструментів (мідні);
-одночасний
запис партій усіх голосів музичного твору (партитура).
|
Т
|
А
|
К
|
Т
|
|
|
|
|
|
М
|
Е
|
Т
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
М
|
І
|
Д
|
Н
|
І
|
|
|
|
|
|
П
|
А
|
Р
|
Т
|
И
|
Т
|
У
|
Р
|
А
|
V.Вивчення нового матеріалу
1.Робота з підручником
Перевірте свої
відповіді за словничком на с.56.
-Які темпи
бувають?
Гра «Переплутані букви» (повільні,
помірні, швидкі). Для позначення темпу музичного твору часто використовують
італійські слова.(додаток № 1,с.23)
Робота у
зошитах
Теорія
музики
Швидкість
руху музики називається темпом.
Темп – важливий засіб музичної виразності.
2.Слухання музики
- Портрет композитора.
- Слухання твору «Баба-Яга» (додаток №3)
- Що ви уявляли,слухаючи музичний твір?
- Презентація «Жил-был кукольник».(додаток № 2,с.23)
- Повторне слухання,аналіз твору «Баба – Яга»(додаток
№ 3)
а) динаміка;
б) висота;
в) темп звучання.
- Подумайте,чому композитор обрав для свого
твору темп «дуже швидко»?
- Як його позначити італійською мовою? (Presto).
Теорія
музики
Метроном – прилад для
розрахування темпу.
3.Слухання музики
- Портрет композитора М.Леонтовича
- Слухання української народної пісні «Щедрик»
в обробці М.Леонтовича.(додаток № 4)
- Історія створення твору:
«Щедрик» — одна з найпопулярніших обробок Миколи Леонтовича, знана не тільки в
Україні, але й у всьому світі під назвою «колядка дзвонів» (англ. Carols of the Bells, Ukrainian Bell Carol). «Щедрик — то не розкладка пісні, то
самоцінний твір, осяяний промінням генія, який посяде не останнє місце в
світовій музичній літературі»-композитор П.Козицький. Всесвітньо
відома обробка «Щедрик» належить до тих, над якими Микола Леонтович працював
майже все життя. Перша її редакція була написана до1901—1902 рр., друга
редакція — в 1906—1908 рр., третя — 1914 р., четверта — 1916 р., і нарешті, п'ята — 1919 р. Уперше «Щедрик» був
виконаний хором Київського
Університету у 1916 році —
у період, коли композитор працював у Києві,
де керував хоровими колективами, викладав в Музично-драматичному інституті iм.
Миколи Лисенка, працював в музичному відділі Київського обласного комітету та у
Всеукраїнському комітеті мистецтв та очолив щойно створений державний оркестр. Виконання
твору принесло великий успіх. Ім'я Леонтовича стало відомим у музичних колах і
серед широкої публіки. За висловом К.Стеценка
він — ніби різьбяр у музиці, що
творить найтонші музичні вартості, неначе мережива із шовку. Його техніка …
настільки «ажурна», ніби тонка різьба із золота, прикрашена самоцвітним
камінням. Леонтович бере невеличку річ … і так вичеканить, що просто диву
даєшся: маленьку простеньку мелодію він розгорне на широку картину з безліччю
найрізноманітніших фарб. В основу твору покладена українська щедрівка — пісня добрих побажань,
яка виконується в період зимових свят.
У «Щедрику» співається про
ластівку, яка прилетіла до господи провістити багатий рік для родини. Згідно з
популярною, але неточною інтерпретацією, український оригінал опирається на
стару слов'янську легенду про те, що кожен дзвін у світі прославляв Ісуса в
ніч, коли він народився.
Органічно поєднавши прийоми народного
багатоголосся з досягненням класичної поліфонії, композитор домігся того, що
кожен голос відіграє цілком самостійну виражальну роль, відтворюючи найтонші
зміни настрою в пісні, подаючи кожен художній образ у граничному завершенні.
Композитор вдається до так званих органних пунктів, на тлі яких будує складні
звукові комплекси. Цим він досягає особливої гармонійної насиченості і
напруженості звучання.
Ця щедрівка має дещо
нехарактерні для різдвяної пісні риси, бо виконується в мінорному ключі, в дуже
високому темпі (слова співаються дуже швидко, настільки, що іноді їх важко розрізнити)
і дуже коротка.
Використання у західній популярній
культурі
5 жовтня 1921 року «Щедрик» був вперше
виконаний на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку .Українська культура, по суті, почала
виявляти себе з часу, коли до Америки приїхали перші іммігранти з України в
1870-х роках. Однією з найважливіших подій був саме виступ хору Олександра
Кошиця в Нью-Йорку в 1922 році. Тут вперше був виконаний «Щедрик» М.
Леонтовича, маленьке українське диво, яке розійшлося по всіх континентах.
Настільки ця пісня сподобалася американцям, що в 1936 році
американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський (Peter Wilhousky), який працював для
радіо NBC, створив англійську версію слів до «щедрика». Пісня нагадувала
Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у своїх віршах. Пізніше
пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою «колядка
дзвонів» (англ. Carol of the Bells). І
до сьогоднішнього дня американські хори, професійні й непрофесійні, співають
цей твір як колядку на Різдво.
Слухання «Щедрика» - Carol of the Bells( додаток №5)
Широко відоме використання
пісні в наступних кінофільмах:
§
«Гаррі Поттер» (англ. Harry Potter);
§
«Сам удома» (англ. Home Alone);
§
«Сам удома 2: Загублений у Нью Йорку» (англ. Home Alone 2: Lost in New York ), у яких хлопчик Кевін
МакКалістер влаштовує пастки на незграбних злодіїв Марва й Харі.
Канадійський гурт «Голонуді
леді» (англ. Barenaked Ladies) записали щедрівку в своїй
обробці для альбому «Голонуді на Свята» (англ. Barenaked for Holidays).
Вона з'явилася також у кінці серії Ноель серіалу «Західне крило» (англ. West Wing), коли заступник завідувача відділом кадрів Джош Ліман
із асистенткою Діною Мос виходять із парадного входу Білого Дому й зупиняються
послухати пісню у виконані вуличного хору.
Переробка пісні в сучасному
техно-данс стилі продюсером/діджеєм Демоніксом швидко стала культовою класикою
в андерграунді. Опосередковано пісня стала звичною заставкою американського
радіо в період різдвяних свят. Колядка стала лейтмотивом естафети «Сараєво
напередодні Різдва 12/24», записаної Саватаж, і популяризованої їхнім
побічним проектом «Транс-сибірський оркестр» у їхньому дебютному альбомі «Ніч
напередодні Різдва та інші історії».
H.P. Lovecraft Historical Society, Carol of the Old Ones зробили пародію на колядку, використовуючи лавкрафтівські теми й лірику.
Наприкінці 2006 року пісня
була використана в двох рекламних роликах фірми Dell
Latitude Laptops для
виробництва GPS-навігаторів Garmin.
Також мелодія звучить в
треку «Shedry Schedryk» альбому Werewolf української рок-групи Esthetic Education.
-Перегляд кінофрагментів «Щедрик».(додаток № 6)
Теорія
музики
Колядки та щедрівки - народні
календарно-обрядові пісні, що виконуються на різдвяні та новорічні свята.
4.Вокально-хорова робота
-Розспівування
-Розгадати
ребус (додаток № 3,с.22)
-Ознайомлення
з піснею «Старий рік минає»:
а) про що розповідає пісня?
б) які почуття викликає?
в) коли співають колядки?
-Слухання
колядки у сучасній інтерпретації.(додаток № 7)
-Робота
над виробленням вокально-хорових навичок (диханням, звукоутворенням, артикуляцією,
унісоном).
-Повторення
вивчених пісень:
а)
які темпи цих пісень?
б)
яка пісня вам подобається найбільше?
в)
груповий та індивідуальний спів.
VI.Підсумок уроку
1.Відправ
SMS другу: (додаток № 4,с.24)
1
А Б В Г
|
2
r Д
Е Є
|
3
Ж З И
|
4
І Ї Й К
|
5
Л М Н О
|
6
П Р С
|
7
Т У Ф Х
|
8
Ц Ч Ш Щ
|
9
ЬЮ Я
|
Зразок:
- автор обробки укр.нар.пісні 5 2 5 5 7 5 1 3 8 (Леонтович).
1. Важливий засіб музичної виразності – 7 2 5 6.
2. Друга назва «Щедрика» - колядка 2 3 1 5 5 4 1.
3.SMS від учителя – 2 9 4 7 9 1 6 4 5
Підписатися на:
Дописи (Atom)